אפר 02 2015

ראיון עם דני ותמי על הסרט החדש שיצא ועל סיינטולוגיה באופן כללי

יצאנו לראיין את דני ותמי ממרכז דרור לרגל השחרור של הסרט הדוקומנטרי החדש על כנסיית הסיינטולוגיה והפשעים שלה כדי לברר מה הם חושבים על כל הנושא הזה, ועל הדרך גם ביררנו איתם שאלות שמציקות לציבור הישראלי בקשר לסיינטולוגיה.

 

DaniTami

דני ותמי

 

ראיתם את הסרט הדוקומנטרי החדש שיצא על סיינטולוגיה, מה דעתכם עליו?

דני: בטח שראיתי, אני בהחלט מוריד את הכובע בפני האנשים האמיצים הרבים שקמו וחשפו את עצמם מול המצלמה תוך סיכון אישי כדי לומר את האמת על העבריינות של הכנסייה ושל מיסקביג'.
מצד שני, כואב לי לקרוא ולראות חלק מהטענות של יוצרי הסרט והמשתתפים בו על הטכנולוגיה של סיינטולוגיה. המציאות שלי היא שמעולם לא הייתה להם ההזדמנות להינות מהעברה נכונה ומדוייקת של הטכנולוגיה, כשזה נעשה עם אכפתיות למטופל. אנחנו, במרכז דרור, יכולים לתקן את התוצאות הלא טובות שנגרמו להרבה אנשים בארגונים של הכנסייה. אבל, אני יודע שהבגידה  של כנסית הסיינטולוגיה בראשותו של מיסקבייג' הייתה כל כך חמורה, שהם לעולם לא יתנו לנו את הזדמנות.

תמי: מאז שעזבנו את הכנסייה אנחנו מעבירים במרכז שלנו בחיפה את שיטות הטיפול של סיינטולוגיה במנותק מה"דת" וה"כת" ובלי כל הזבל מסביב, כשיטה לעזרה והעצמה של אנשים. במשך שלוש השנים האחרונות יש לנו את הנתונים הסטטיסטיים ועובדות יומיות שמוכיחות שאנחנו יכולים לעזור ואנחנו יכולים לשפר את מצבו של אדם באופן משמעותי. השיטות שפיתח האברד הן הרבה יותר טובות מכל טיפול של פסיכולוג, פסיכיאטר או מטפל אחר.

אנשים אבל כבר לא מאמינים לטיפולים של סיינטולוגיה, מבחינתם זה משהו מסוכן שעלול לפגוע בך ולהפוך אותך לנכה נפשית או מועד להיות עבד של איזה כת.

דני: אני אשמח להיות מאותגר על כל מה שאני טוען כאן: כל אדם שרוצה מוזמן לכתוב לי, או יותר טוב, לבוא למרכז דרור ולראות בעצמו. אני מתחייב לשבת עם כל אדם שרק מעוניין ולענות לו על כל שאלה שיש לו.
כל אדם שמרגיש שהוא נפגע מהטיפולים בכנסייה באופן טכני מוזמן להגיע לדרור ולקבל תיקונים ללא תשלום.
בכל מקרה, אנחנו כבר מאחורי כל העניין הזה של "כת". אצלנו אנשים באים, מקבלים את השירות והולכים הביתה. הם לא חייבים מעבר לזה שום מחויבויות חברתיות כמו השתתפות באירועים של הכת, או תשלומים לכת. אתה בא, מקבל ייעוץ הנקרא אודיטינג, שפירושו הקשבה, ויכול אחר כך לא לראות אותנו יותר כל החיים שלך אם זה מה שבא לך.

תמי: הכנסייה של סיינטולוגיה והטכנולוגיה של סיינטולוגיה הם שני דברים שונים לחלוטין. כשהייתי חלק מהדבר הזה שנקרא כנסיית הסיינטולוגיה, עד ליולי 2012, חשבתי ששתיהן היו אותו הדבר. מאז שעזבתי את הכנסייה, אני לא הפסקתי להעביר אודיטינג ללקוחות שלי.

תמי, לא הבנתי מה זה בכלל אודיטינג ומה ההבדל בין זה לבין פסיכולוגיה?

תמי: אני אודיטור מאז שנת 1981. כאודיטור אני מנחה אנשים להתבונן בניסיון החיים שלהם, מקשיבה להם וכך מאפשרת להם להשתחרר מטראומות העבר. אני לא נותנת עצות ולא מסבירה להם מה הבעיה שלהם. האדם מגלה בעצמו מה המקור לקשיים שלו. אני רק מכוונת את האדם להסתכל ולגלות בעצמו. ההסתכלות על האדם היא שהוא יישות רוחנית נצחית בעלת יכולות אדירות, ולא כעל חיה אינטליגנטית. ישנם עוד הבדלים רבים אחרים.

אז מה השתנה באודיטינג שלך מאז שעזבתם את הכנסייה?

תמי: התוצאות שלי על הלקוחות שלי, מאז שעזבנו את הכנסייה, הפכו אפילו לעוצמתיות יותר ומהירות יותר, מפני שאנחנו לא מפסיקים כל הזמן להיפטר מיישומים גרועים של הטכנולוגיה שהכת הזאת מחייבת אותך לעשות. אנחנו נמצאים עדיין בעיצומו של התהליך הזה של ההתנקות מהשטויות שלהם וכתוצאה מכך, היישום שלנו ממשיך להשתפר.

מה אתם חושבים על אדון רון האברד, זה שפיתח את כל הסיינטולוגיה. בכנסייה ממש סוגדים לו, גם אתם?

תמי: האברד היה אולי משוגע ומאוד לא נורמטיבי, כמו הרבה פורצי דרך אחרים. אבל הבחור הזה כבר מת מעל ל- 30 שנים, אז באמת לא אכפת לי ממנו. אבל הוא פיתח שיטות אשר מעצימות אנשים ופותרות להם המון בעיות. הטכנולוגיה של האברד הופכת את החיים לקלים ונעימים הרבה יותר. חוקי תורת היחסות אינם תקפים משום שאיינשטיין היה בחור נחמד, הם תקפים בגלל שהם אמת ובגלל שהם באמת עובדים במציאות . כך גם השיטה הזאת – היא עובדת וכל אדם מוזמן לבוא ולנסות את זה אצלנו.

דני: ואני חושב שהאברד עשה טעות רצינית כשהוא התעקש לתייג את סיינטולוגיה כדת ולא כפילוסופיה או כענף של פסיכותרפיה או כמחקר של החיים. אני חושב שהוא היה צריך לעודד אקדמאים ללמד את דיאנטיקה במחלקות לפסיכולוגיה באוניברסיטאות.
כיום, אנחנו, כ"סיינטולוגים חופשיים", צריכים לשאת בעול הכבד של להמשיך ולהעביר את התהליכים והטיפולים של סיינטולוגיה שמחוללים ניסים אצל אנשים, למרות הנזק העצום שנגרם ליחסי הציבור שלנו על ידי מיסקביג' שהפך את כל הנושא הזה לכת מסוכנת שחייבים לברוח ממנה, והטעויות ההיסטוריות של האברד. זהו נטל שאנו נושאים, אבל אני מחשיב אותו כנטל ששווה לקחת כשאני רואה את שפע התגמולים בדמות ההישגים שמתקבלים אצלנו על בסיס יומיומי אצל האנשים שבאים לקבל שירותים אצלנו.

בכל זאת, בסרט רון מוצג כקצת מטורף, לא?

דני: זה מעציב אותי לראות את רון בכמה מהרגעים המביכים שלו. חלק מזה הוא בלתי מוסבר, בלתי נסלח אבל זה לא התפקיד שלי להתנצל ולבקש סליחה בשמו של רון. חייו האישיים היו מה שהיו, אבל מתוך היכרות של שנים עם הטכנולוגיה שהאדם הזה פיתח ועם שיטת הטיפול שלו שביעילותה אני נוכח באופן יומיומי,  שגם מבוססת על עובדות, שהיא מביאה לתוצאות מדהימות בשיפור של אנשים, מצבים בחיים שלהם והיכולת שלהם להתמודד איתם.

אני רוצה לעבור לנושא קצת כאוב: כל השטויות האלה שאתם מכריחים אנשים להאמין בחייזרים ברמות הגבוהות. אנשים לא רוצים לשלם מלא כסף כדי שבסוף יגידו להם שאיזה חייזר חטף אותם. זה נשמע לכם משהו רציני? גם מזה התנתקתם או שזה עדיין חלק משיטת הטיפול שלכם?

מרכז דרור מספק עכשיו את הגשר המלא.

מעביר את מה?

הגשר הוא טבלה אשר מראה את כל שלבי ההתקדמות בסיינטולוגיה. אנו מעבירים אפילו את שלב או. טי. 3 המכונה גם "חומת האש". זה אולי מפתיע, אבל התוצאות מפעולות אלה הן לא פחות מניסים. העובדה היא שזה ללא ספק עושה את העבודה.

היום, כל ההעברה של הרמות הגבוהות בכנסייה מנוהלת על ידי עבריינים. זה כמו לבדוק רפואת ילדים על-פי "הטיפולים" שנעשו על תאומים יהודים על ידי ד"ר יוזף מנגלה באושוויץ (סליחה על ההשוואה, אבל אז, אני גם יהודי).
אני מאמין שהפרקטיקה של סיינטולוגיה תמשיך להיות מועברת זמן רב לאחר ש" הכנסייה " תהפוך למשהו שלומדים עליו בשיעורי ההיסטוריה בתור איזה דת חריגה שהייתה קיימת פעם.

למה הרמות האלה הם כל כך סודיות? הכנסייה שמרה את סיפורי החייזרים האלה בכספות ותבעה אנשים שפירסמו את זה, זה כבר הפך לבדיחה בציבור. מה הקטע של זה?

תמי: רון טוען שגילה את הבסיס לתחלואים, למלחמות ולסבל על-פני כדור הארץ. הוא כתב שלפני 75 מיליון שנה התרחש פה אסון שמשפיע על כולנו עד היום ושהזוועות שאנו חווים כאן הן תוצאה של מה שקרה אז.
מיותר שאיכנס לפרטים, כל אדם יכול ללמוד חומרים אלה בשלב המתאים על הגשר.
בפשטות, בוא נאמר שזה כמו שאתה הולך לקולנוע ורואה סרט מפחיד וזה יוצר אצלך תגובות גופניות ורגשיות. הסיפור פשוט מעורר אותם כדי שנוכל לטפל בהם ולמחוק אותם. הסיפור הזה נשמר סודי לא בגלל שמישהו סוגד לחייזרים או מאמין שחייזר חטף אותו ורק אם תגיע לשלב גבוה מספרים לך את זה. הוא נשמר בסוד כי הוא מעורר תגובות גופניות ורגשיות שאי אפשר למחוק אותם אחר כך אם לא עברת קודם את השלבים היותר נמוכים לפי הסדר. זה הכל.
מי שנחשף לזה קודם לכן יכול להיתקע בתוך התגובות האלה ולא להשתחרר – זה לדוגמא כמו חייל שמקבל הלם קרב – הוא נחשף למשהו שנתקע ועכשיו לך תשחרר את זה.
(למרות שהלם קרב זו לא דוגמא הכי טובה כי הטכנולוגיה שלנו דווקא יכולה לטפל די בקלות בחיילים עם הלם קרב בצורה די פשוטה). תחשוב שהילד שלך הולך לקולנוע לראות סרט אימה והוא מעורר אצלו דברים וכשהוא חוזר הביתה מאותו היום הוא כבר לא אותו הילד, היית מוכן לשחרר למסכים סרט אימה שכזה?
הסיפור עצמו הוא סתם עלילה, אתה מוזמן להאמין בו או לא, אם פו הדוב היה מעורר את התגובות האלה היינו עובדים עם פו הדוב.

טוב, לי נגמרו השאלות, אבל אם אנשים ישאלו כאן בתגובות שאלות אתה ותמי מבטיחים לענות עליהם?

דני: בטח, אני מבטיח לענות על הכל, ומעבר לזה, אם מישהו גם ירצה לבוא ולהיפגש איתי אני מבטיח לפנות לו זמן ולהיפגש איתו פנים אל פנים.

3 תגובות

  • מוטי on 2 באפריל 2015 at 9:07 pm

  עדיין לא ראיתי את הסרט, ראיתי רק קטעים ממנו, אולם קראתי לא מעט ביקורות נוקבות על הטכנולוגיה ועל האברד. אני מודה שלרגעים זה גרם לי להטיל ספק באמיתות הטכנולוגיה, אך למען האמת, לאורך כל דרכי בסיינטולוגיה הטלתי ספק. אפשר להגיד שאני טיפוס סקפטי. כמו שאומרים בחמישיה הקאמרית: "עוד בפולניה הם היו סקפטיים"…
  הסתכלתי על האודיטינג שעברתי בסיינטולוגיה ועל הדברים שלמדתי ובחנתי אותם בעיניים ביקורתיות. המסקנה שהגעתי אליה עבורי היא שקיבלתי המון ידע והבנות שאני לא יכול להתווכח איתם. בהחלט יש נתונים שהם אמיתות עבורי וזה לא משנה אם האברד גילה אותן בעצמו או מישהו אחר. אני לא אומר שכל דבר שלמדתי בסיינטולוגיה נכון עבורי. יש לא מעט דברים שאני לא מסכים איתם ואני חושב שבהחלט יש כמה הבטחות של האברד שלא עומדות במבחן המציאות. אולם יש הרבה דברים שאין לי כל ויכוח לגביהם. אתן רק כמה דוגמאות חלקיות בלבד: הדינמיקות, הסולמות השונים ובכללם סולם הטונים, מבנה המיינד, המנגנון של קודם ודומה, תטן-מיינד-גוף, רצף עבירה-מניע, הבהרת מילים וטכנ' הלמידה, הקשבה, וידועים, ההשפעה של הערכה על אנשים ועוד ועוד. הדברים האלה הם חלק ממני ואני בהחלט מבין טוב יותר את החיים בעזרתם. זה משמש אותי ביומיום בלי שאני שם לב בכלל וזה עוזר לי בהתמודדות כמעט עם כל מצב שאני נתקל בו. זה למעשה הדבר הראשון שמשך אותי לסיינטולוגיה: הבנת החיים.
  אני ממליץ לכל סיינטולוג ששומע ביקורות קשות שגורמות לו להרגיש רע שיעשה לעצמו רשימה של כלים והבנות שהשיג בסיינטולוגיה ושיגיע למסקנות עבור עצמו.
  את המאמר שלמות אישית לא באמת נותנים לך ליישם בכנסייה ("מה שנכון עבורך הוא מה שהבחנת בו בעצמך…"). כסיינטולוג עצמאי, אני מרגיש לראשונה שאני יכול ליישם את שלמות אישית ושאני בהחלט יכול לדחות נתונים שאינם נכונים עבורי ואפילו לתקשר את זה בלי לשלם על כך ביוקר. מה שנכון לי בסיינטולוגיה אני לוקח ומה שלא-לא. אם זה מועיל לי, אז למה לא לנצל את זה. וכמו הפתגם באנגלית (בתרגום גס): לא שופכים את המים המלוכלכים של האמבטיה יחד עם התינוק…

  • ניר on 3 באפריל 2015 at 3:23 pm

  דני ותמי היקרים
  קראתי את הראיון איתכם
  מאוד אהבתי את התשובות וההתייסויות שלכם לדברים החשובים
  אני כיום עוסק במה שנקרא "פרקטיקות אחרות" כמו מדיטציה שבשלב זה בחיים משיבות אליי רוגע ויציבות.
  אך לא סגרתי את הדלת לסיינטולגיה וכן אני עדיין מרגיש שאני לא רוצה לעסוק בזה לפחות בשלב הזה של חיי.
  אני מניח שאני צריך לתת לשמיים להתבהר מהעננות הכבדה. אבל אין ספק שאתם הדבר הכי מואר ויפה בנוף
  הסיינטולוגיה כיום ואנחנו נמשיך לשמור על קשר, להתעדכן ולשמוע על הישגים.
  מה שאתם עושים באמת מאפשר לי (ואני מאמין גם לרבים אחרים) להסתכל מהצד, לבחון וללמוד מחדש את הנושא
  מנקודת מבט של שלמות אישית אמיתית עם חופש מחשבה ודטרמיניזם.
  אני עצמי לא בדעה סגורה לגבי שום דבר. אני עדיין חושב שסיינטולוגים זאת הקבוצה הכי טובה להיות בא.
  כי למי שיש טכנולוגיה לטיפול באי שפיות , לשיפור אנשים – זה הסיינטולוגים. מי ששמו לעצמם מטרה כנה
  להציל את העולם (כן, אסור להתבייש לומר, יש עוד כמה אנשים משוגעים שרוצים לעשות את זה) – זה הסיינטולוגים.
  ולא משנה איזה שינויים הקבוצה הזאת עוברת כעת, שווה להמשיך לשים עליה עין
  כי היא אולי באמת הסיכוי היחידי שנשאר לפלנטה הזאת, למען דור העתיד, למען החיים במדינה שלנו.
  אני מאוד מזדהה עם הדברים שכתבתם על רון האברד. לדעתי רון היה חכם מאוד (חכם משוגע כזה), ואני מאמין שמטרתו היתה עזרה. בנאדם עם כוונות מרושעות
  לא יכול לייצר טכנולוגיה כזאת מעולה. באיזשהו שלב לדעתי האגו השתלט עליו, הוא כנראה באמת לא הצליח להבין מדוע סיינטולוגיה לא מתרחבת
  והוא התחפר ויצר כללים שהפכו את סיינטולוגיה לכת, במקום עיסוק מועיל ובריא לנפש (כמו שהיום יש קבוצות מדיטציה, ויפסאנה וכיוב'… ואף אחד לא בא אליהם בטענות)
  העיסוק בסיינטולוגיה מחוץ לכנסייה אכן מוכיח שסיינטולוגיה עובדת טוב יותר בלי כל המסכות האלה והעמדות הפנים שהכנסייה מנסה לכפות על כולם.
  ובכל אופן אני מחזק את ידכם בכוונותיכם. דרככם , מטרתכם מעוררות השתאות.
  חג חירות שמח
  ניר

 1. כל הכבוד למרכז דרור על הראיון וההסבר. אתם נהדרים, מסורים ומוציאים תוצאות מדהימות!

האפשרות להגיב נסגרה.

%d בלוגרים אהבו את זה: