מרץ 24 2015

הרצאה של דני למברגר ביוהנסבורג – סיפור ההצלחה של מרכז דרור

ביום 8 בפברואר 2015, התקיים ביוהנסבורג, דרום אפריקה, כנס של הסיינטולוגים העצמאיים של דרום אפריקה. אודות הכנס פירסמנו כתבה, ראה כאן.

תמי ודני למברגר, ממרכז דרור, חיפה, הוזמנו על-ידי המארחים לתת הרצאה על הצלחתם במרכז דרור מאז שפרשו מכנסיית הסיינטולוגיה בשנת 2012. דני נשא את הרצאתו באנגלית, את דבריו תירגמנו לעברית:

 

משמאל לימין: ארנסט קורבט, תמי, דני, גאי קורבט, מרק שרפלר

מימין לשמאל: מרק שרפלר, גאי קורבט, דני, תמי וארנסט קורבט. גאי וארנסט אירחו את הכנס.

בוקר טוב, תודה לכולכם על השתתפותכם. תמי ואני מעריכים את הזכות לה זכינו לדבר במפגש היום. התבקשתי לדבר על ההצלחה שלנו במרכז דרור.

מרכז דרור הוקם על ידי תמי ודני למברגר לפני 23 שנה, בפברואר 1992. השם דרור בעברית משמעו חופש. לכן זה בעצם 'מרכז החופש'. באותו זמן חזרנו הביתה, לחיפה, לאחר שהייה של שש שנים בארה"ב, כשאת השנתיים האחרונות העברנו בפלאג. בנובמבר 1991 תמי ואני סיימנו את שלב ה- OT VI וכאשר חזרנו לישראל היינו על אודיטינג סולו של שלב ה- NOTs, או OT 7 כפי שזה נקרא בכנסייה.

בפלאג, תמי עברה הכשרה כאודיטור רמה 5 בוגר וכמפקחת מקרים. אני עברתי הכשרה בטכנולוגיית ניהול, מומחה אתיקה, מפקח קורסים ומוקדם יותר גם כאודיטור רמה 5.

דרור החל להעביר אודיטינג וקורסים של סיינטולוגיה בפברואר 1992 כקבוצת שדה. מאוחר יותר דרור הפך למיסיון של סיינטולוגיה. דרור התרחב בהתמדה, ובסביבות שנת 2005 היו לנו 6 חברי צוות ובערך כ- 50 אנשים על הקווים. (הערה: להכרת צוות מרכז דרור וצפייה בסטטיסטיקות שלהם, ראה כאן.)

מה עושה מרכז דרור? לכל חברה יש "קטלוג מוצרים", הנה הקטלוג שלנו. אנחנו נמצאים בעסקי השחרור והחופש, כפי שהשם שלנו מציין. אנחנו מעבירים את "הגשר לחופש רוחני" כפי שפיתח אותו רון האברד.

גשר מלא בעברית

(הערה: למידע נוסף אודות הגשר, ראה כאן.)

הגשר הזה עשוי להיות מעט שונה ממה שראיתם במקומות אחרים. אני יודע שנמצאים גם "גשרים" אחרים בשימוש. הגשר שלנו הופק על ידי מומחים לטכנולוגיה של העמותה לסיינטולוגים חופשיים בישראל, והוא מבוסס על מחקר ולימוד מקיפים.

אם כן, המוצר שאנחנו מספקים הוא "חופש". מהו חופש?
חופש: ובכן, החלקים המרכיבים של חופש הם: אהדה, ממשות ותקשורת, שמסתכמים לכדי הבנה. מרגע שהשגת הבנה, תגשים חופש.
(Freedom: רון האברד, מילון טכני)

סיינטולוגיה מספקת הבנה של האדם עצמו ושל החיים. התוצאה של דבר זה היא חופש. לשם מה צריך חופש? נלסון מנדלה לחם עבור חופש, מדוע? אני מניח שזהו חלק חיוני של הישרדות, ההתעקשות של אדם על החלטיות עצמית, דחייה של החלטיות של אחר והשגה של שי"א (משולש השי"א: שליטה – ידע – אחריות) על שמונה הדינמיקות שלך.

תמי ואני העברנו קצת זמן אתמול בכיכר נלסון מנדלה בסטנדטון, פרוור של יוהנסבורג. תלוי שם פוסטר ענק של מנדלה עם הכיתוב הבא: "הלוואי והבחירות שלך ישקפו את התקוות שלך, לא את הפחדים שלך". אני חושב שגם אמירה זו יכולה לשמש כהגדרה מצויינת לחופש.

עכשיו, איך אנחנו מביאים אנשים לשאוף לחופש? לתת בנו אמון? לדרוש את השירותים שלנו? כיצד אנו שומרים על חליפין הולם עם הציבור? הנה הדרך לעשות את זה, מתוך הרצאה של רון שניתנה ב- 6 בדצמבר 1959, "קידום ורישום":
"החלק המשעשע בדבר הזה הוא – שימו לב לקסם הזה – כל מה שאתם צריכים לעשות זה לקחת אחריות על אנשים ולהתעניין באנשים, ולוודא שהאנשים האלה מתעניינים במה שקורה ואתם לא תוכלו לגרש אותם מהדלת שלכם.
"ואם כל מה שמעניין אתכם זה מזומנים, הם יתרחקו מכם בהמוניהם. כסף זה זבל כאשר אנו עוסקים בתטן.
"ובכן, אני לא מתכוון להפוך אתכם לחסרי כבוד לכסף, אבל אם תיקחו אחריות מלאה על האדם, הוא ימסור לכם את כל חשבון הבנק שלו, הוא לא רק ישלם לכם איזה חמש מאות דולר עבור קורס למידה. זה עד כדי כך קל."
קיבלתי את הציטוט הזה מחבר טוב שלי, ריק אלכסנדר, אודיטור רמה XII בפלאג. ריק היה מאד גאה במה שאנחנו עושים בארץ הקודש ותמיד היו לו טיפים מועילים עבורי.

לאן אנחנו שואפים? להיות תטנים חופשיים:
תטן חופשי: מישהו שנעשה חופשי מהגוף שלו. הוא לא חופשי מהתחייבויות ארגוניות או מאתיקה, אבל הוא חופשי מהגוף שלו.
(Free Thetan: רון האברד, מילון טכני)

כולנו כבולים על-ידי אתיקה. אתיקה היא עבור האדם עצמו. אני לא מתכוון ל"אתיקה" כעונש מהסוג הכנסייתי אלא למען קידום של ההישרדות האישית של האדם. לפני כשנתיים, תמי ואני העברנו שבוע עם מרי ופרנקי פרימן באיידהו, ארצות הברית. למדנו את "תוכנית השלמות האישית", שפותחה על ידי רון בשנות ה- 1970. זה מבריק, אתיקה המיושמת על-ידי האדם לצורך שימוש עצמי שלו. אנחנו מעבירים את זה כיום במרכז דרור עם הצלחה עצומה.

רון אומר: "התחייבויות ארגוניות". מניסיוננו, אדם יכול לשרוד או ליצור כל דבר רק במסגרת של קבוצה. עם זאת, הוא נשאר חופשי כאשר הקבוצה היא קבוצה שהוא בחר בה; כאשר המחויבויות שלו הן כאלה שנבעו מתוך החלטיות-עצמית. מעל לאחריות קיים עדיין חופש הבחירה. לפיכך אנו חברים בהרבה מאד קבוצות.

קבוצה: לקבוצה יש נטייה לדעת מה חברי הקבוצה האחרים עושים ומה הם חושבים וכך נוצר שיתוף פעולה. הקבוצה היא אנשים אשר משתפים פעולה זה עם זה כדי לדחוף קדימה מטרה משותפת ובדרך כלל הם מסתדרים מעולה זה עם זה.

(Team: רון האברד, מילון מונחים של טכנולוגיית ניהול מודרנית, "המילון הירוק".)

זה לא אומר שאנחנו מסכימים על כל דבר. אנחנו לא רובוטים זהים. כיום, נמצאים אלפי סיינטולוגים עצמאיים אשר מקדמים את המטרה של עשיית עולם טוב יותר בעזרת הטכנולוגיה של רון האברד, אך יש לנו דרכים שונות כיצד לעשות את זה, שינויים קלים בטכניקות וביישום שלהן.

מיהם חברי הקבוצה שלנו? מהו חבר קבוצה?
חבר קבוצה: מישהו שעוזר בהכרעתו של האויב.
(Team-mate: רון האברד, מילון מונחים של טכנולוגיית ניהול מודרנית, "המילון הירוק".)

חבר קבוצה משתף פעולה בקידום מטרה משותפת ועוזר בלחימה באוייבים של המטרה הזאת. מיהם האוייבים?
אוייבים: דברים, קבוצות, גורמים בעלי רצונות אחרים, אשר קוראים תיגר על המטרה הבסיסית או אשר מבקשים לעצור … את המטרה הבסיסית הופכים לאויבים או למתנגדים.
(Enemies: רון האברד, מילון מונחים של טכנולוגיית ניהול מודרנית, "המילון הירוק".)

האויבים שלנו הם אלה שמתנגדים למטרה שלנו, בראש ובראשונה ה"כנסייה" שמופעלת על ידי דייויד מיסקביג'. אנחנו רוצים שהטכנולוגיה של רון האברד תישאר חופשית ובהישג יד של כל אדם. מיסקביג' מעוניין למנוע את השימוש בטכנולוגיה, להשתלט עליה באופן בלעדי ולעוות את השימוש בה למטרה של רכישת בניינים וסחיטה של כספים תחת אמתלות שקריות. אויבים הם גם אנשים שתוקפים את רון האברד, שלועגים לסיינטולוגיה ומתכחשים לתוצאות שלה, אנשים כמו טוני אורטגה או לארי רייט או אלכס גיבני ורשת HBO. הם אינם חברי קבוצה שלנו.

(הערת עורך: אמנם אנשים אלה אינם חברי הקבוצה שלנו, אך כנסיית הסיינטולוגיה היא אויב משותף לנו ולהם. לכן, פירסמנו כתבה לרגל שחרור הסרט של גיבני ובו הוא חושף את פשעי הכנסייה.)

קבוצה, על-מנת לפעול ולשגשג חייבת לגבש הסכמות בין כל חבריה על מדיניות שעל פיה הקבוצה פועלת.

מדיניות: היכולת לראות את הנולד או תבונה. – מדיניות היא דבר מתפתח. מה שעובד היטב היום הופך להיות המדיניות של מחר. – כל מדיניות נובעת למעשה מהניסיון של הקבוצה, אשר מצטבר ונהפך להסכמות של הקבוצה. – מדיניות נוצרת מתוך התנסויות מוצלחות של הקבוצה בקידום המטרות הבסיסיות.
(Policy: רון האברד, מילון מונחים של טכנולוגיית ניהול מודרנית, "המילון הירוק".)

לפיכך מדיניות היא משהו דינמי, היא מתפתחת ונובעת מתוך ההתנסויות של הקבוצה. אם מחייבים אותך לעשות משהו שמכשיל את המטרה, זוהי איננה מדיניות. הקבוצה חייבת לסרב ולדחות הוראה מסוג זה. מנהיג הקבוצה מנחה את הפעילות של יצירת הסכמות קבוצתיות סביב המדינות שלה. המנהיג מגן על הקבוצה, כך שהקבוצה יכולה לפתח מדיניות ולעבוד על פיה ללא לחץ חיצוני או הפרעות.

בדרור, בסביבות שנת 2005 היו לנו שישה חברי צוות ובערך 50 איש על הקווים, מקבלי שירותים. אולם, בתקופה זו נתקלנו באיזושהי "תקרת זכוכית", לא יכולנו להתרחב הלאה. קהל חדש לא הגיע לעלות על הקווים זמן רב. הציבור הפעיל שלנו, שניסה להפיץ, סיפר לנו ש"אנשים לא רוצים לבוא, זאת כנסייה…". האנשים המעטים שכן הגיעו סירבו להישאר לאחר שגילו שאנחנו חלק מ"הכת המסוכנת". ידעתי שמצב חירום לאורך זמן יהפוך לסכנה ואז, באופן בלתי נמנע, נמשיך להתדרדר לעבר אי-קיום.

בנוסף לכך, גם ראיתי מיסיונים אחרים בישראל מתכווצים ואת הארגונים של הכנסייה בישראל ובארה"ב הולכים ומתרוקנים. הסיכויים שלנו היו עגומים.
בערך באותו זמן עשיתי את קורס "סדרת הערכת הנתונים" בארגון תל אביב. הקורס הזה מלא בידע חיוני אודות ניתוח של מידע, טיפול בנקודות חריגה והתמודדות בכל מצב שלילי תוך התבססות על סטטיסטיקות. אלה הם נתונים בסיסיים שכל מנהל חייב שיהיו לו. חיפשתי אחר תשובה לשאלה "למה אני לא יכול להביא את דרור לחזור ולהתרחב?"

הלמה: הלמה יהיה התשובה לשאלה מדוע הסיטואציה היא כל כך מנותקת מהמצב האידיאלי והיא תפתח את הדלת לטיפול. – נקודת החריגה הבסיסית שמתגלה שתוביל להתאוששות של הסטטיסטיקה.
(The Why: רון האברד, מילון מונחים של טכנולוגיית ניהול מודרנית, "המילון הירוק".)

הלמה הוא משהו שאתה גורם עליו. אתה מגלה אותו, ואם זה הלמה הנכון, ואם אתה מטפל במה שמצאת, אזי יהיו לך שוב סטטיסטיקות בעליה.
מצאתנו את עצמנו במלכוד 22. לא יכולנו להיות גורמים על התדמית של הכנסייה ועל המוניטין הנוראי שלה ככת מסוכנת. לא היה שום דבר שיכולנו לעשות בנוגע למשאבים העצומים שבוזבזו על בניינים חסרי תועלת. לא היה שום קידום של סיינטולוגיה, אבל היו המון מכשולים שרירותיים להכשרה של אודיטורים ומעצורים מתמשכים בכל מה שקשור להעברה של אודיטינג על ידי אודיטורים בשדה ובמיסיונים.

הציבור שלנו נחסם מלהתקדם על הגשר מפני שהם נאלצו לעבור מרחקים עצומים, בעלויות מטורפות, כדי להצהיר קליר ולעלות על רמות ה- OT שלהם. אנשים פיתחו פחדים מללכת לארגונים גבוהים או לארגון תל אביב עקב התרמות חוזרות ונישנות ולחץ להצטרף לצוות. סיינטולוגיה, לא רק שהפסיקה להיות משהו כייפי, היא הפכה להיות משהו בלתי ניתן לעשייה. ולא היה שום דבר שאני יכולתי לעשות בנוגע לכך.

המחשבה לעזוב את הכנסייה לעולם לא עלתה בדעתי, עד ל- 2012. ראיתי את הכנסייה מתדרדרת; ידעתי שאין שום התרחבות, שמשקרים לנו באירועים, שדרור עתידה לדעוך באופן דומה כמו כל רשת הסיינטולוגיה. ועדיין, לא היה שום טיפול למצב שאני יכולתי להיות הגורם שלו.

כל מה שהעזתי לומר בזמן ששהיתי בפלאג בין השנים 1992 עד 2010 על קווי אודיטינג, תוייג כ"קיטורים" ואולצתי לעבור בדיקות ביטחון בעלויות עצומות אשר שימשו כעונש במטרה להשתיק אותי. בסופו של דבר נבעטנו החוצה ביולי 2012.

בראייה לאחור, אני רואה שהם עשו בשבילי את "טיפול הלמה"! הלמה עבור הסטטיסטיקות הנמוכות שלנו היה הקשר שלנו לכנסייה. מאז שעזבנו, אנחנו נמצאים בעמדה של גורם על הייצור והתפוקה שלנו והסטטיסטיקות שוב עולות!

מנהיג הקבוצה, והקבוצה עצמה, חייבים שתהיה להם "נוכחות אתית".

נוכחות אתית: זוהי איכות "X" שמורכבת מ … התמדה וסיבולת. התמדה מצהירה על האמת של "בלתי ניתן לחיסול". הדרך להמשיך להיות בעל נוכחות אתיקה היא להיות צודק באופן מקסימאלי בפעולות, בהחלטות ובתכתיבים שלך.

(Ethics Presence: רון האברד, מילון מונחים של טכנולוגיית ניהול מודרנית, "המילון הירוק".)

"התמדה מצהירה על האמת של "בלתי ניתן לחיסול". איזה משפט יפה. הרבה שנים של התמדה בדרך שלך, נאמן למטרות הבסיסיות שלך תוך כדי התגברות על מכשולים. אנחנו בדרור עושים את זה רק 23 שנה. מארק שרפלר, אשר נמצא כאן כמרצה אורח, מפיץ את הטכנולוגיה של רון האברד כבר 30-40 שנה. כשהוא לא יכול היה להמשיך לעשות את זה בתוך המסגרת של הכנסייה, שרפלר עזב אותה והוא עדיין דוחף קדימה את אותה מטרה.

המארחים שלנו, גאי וארנסט קורבט מקדמים את הסיינטולוגיה מאז שנות ה-1970, בתוך הכנסייה וגם מחוץ לה. לאנשים האלה יש נוכחות אתיקה עצומה ואנחנו מעריצים אותם על כך שלא התנדנדו, לא התייאשו. אנו מעריצים אותם על הנאמנות שלהם למה שהם יודעים שהוא האמת.

המסירות של האנשים הנוכחים כאן ושל חברי הקבוצה שלנו סביב העולם, היא אשר מקדמת את המטרה הבסיסית של חופש והפיכת העולם למקום טוב יותר.

רון גם כותב, "… להיות צודק באופן מקסימאלי בפעולות, בהחלטות ובתכתיבים שלך". האם אנחנו צודקים באופן מקסימאלי? ההיסטוריה תשפוט אותנו. אם אנחנו נתמיד בדרכנו ונשמור את הטכנולוגיה של רון מאבדון או מסילוף הרי שניצחנו. העתיד יוכיח שהיינו "צודקים באופן מקסימאלי" אם אנו נמשיך להעביר את הגשר, שנים רבות אחרי שהכנסייה תיעלם ותישכח.

תודה לכם שהייתם כאן היום. תודה על שאתם עושים יום יום את מה שאתם עושים למען רון האברד. רחשי הכרת התודה שלנו מוענקים לכם עבור העקשנות שלכם, על כך שאתם מתמידים למרות כל ההתקפות עלינו.

 

%d בלוגרים אהבו את זה: