מרץ 10 2015

מאיפה באה המילה סיינטולוגיה

45משום מה הרבה מאד אנשים חושבים שהמילה קשורה למילה האנגלית סיינט SAINT – קדוש, אבל האמת שממש אין לזה שום קשר לכך.

כאשר רון האברד פיתח את סיינטולוגיה הוא רצה לתת לזה שם מכובד ומודרני שיקביל לשאר השמות של המדעים מפני שהוא ראה בסיינטולוגיה מדע. לכן הוא השתמש בסיומת לוגיה שהפרוש שלה היא "חקר של" או "תורה" והיא מהווה הסיומת הכי נפוצה לשמות של תורות מדעיות.

horoscopegratuit

 

 דוגמאות:

אסטרולוגיה זה אסטרו+לוגיה – אסטרו זה כוכב ולוגיה זה "חקר של" ולכן ביחד זה חקר הקשר שבין מצבם של הכוכבים בשמיים לבין מעשיהם ותכונותיהם של בני אדם

פיסיולוגיה זה פסיו+לוגיה – פיסיו זה פיזי וביחד המשמעות היא המדע העוסק בחקר התפקוד המכני, הפיזי והביוכימי של גופם של יצורים חיים (צמחים ובעלי חיים)

 

 

את המילה סינטו הוא לקח מאוצר המילים היווניות – שוב, רק בגלל שיוונית והמילים שלה מאד נפוצות בתחום המדעי והוא רצה מונח דומה ומכובד. ביוונית סכיו זה "לדעת באופן מלא". זאת אומרת שזה לא סתם לדעת באופן שיטחי כמו שמישהו מספר לך שרופא זה "מישהו שמטפל בחולים" ואז אתה יודע מה זה רופא. זה לא "סכיו". "סכיו" או "לדעת במובן המלא" זה ללכת ללמוד רפואה 7 שנים ואז להיות רופא עוד כמה שנים ולהיות חבר של רופאים ואז אתה "יודע באופן מלא" מה זה להיות רופא.

אם כן, לידיעה יש כמה דרגות – סכיו זה "לדעת באופן מלא".

כדי לא להיתקע עם שם מטופש כמו סכיולוגיה הוא עשה מה ששוב, מאד נפוץ במדעים, ושינה קצת את השם לאנגלית מודרנית ואז קיבל את השם "סיינטולוגיה" כשהמשמעות שלה היא "התורה של הידיעה" או "לדעת איך לדעת" או "הדרך איך להשיג ידיעה מלאה".

 

1 תגובה

    • כרמלה on 10 במרץ 2015 at 9:21 pm

    יפה מאד! תודה על ההסבר.

האפשרות להגיב נסגרה.

%d בלוגרים אהבו את זה: