פבר 20 2015

כריס שלתון: מסר פומבי למנהיג הסיינטולוגיה, דייויד מיסקביג'

כריס שלתון

כריס שלתון, Chris Shelton, פירסם לאחרונה בבלוג האישי שלו סרטון ובו מסר לדייויד מיסקביג' אשר תרגום שלו מופיע בהמשך. תמליל הסרטון מופיע מתחתיו.

כריס התחיל את מסעו בסיינטולוגיה בגיל 15. הוא הצטרף לצוות בגיל 17, לארגון הימי כשהיה בן 25 ושירת שם עד שעזב בגיל 43, בשנת 2012. כריס החזיק במספר תפקידים בתחום הטכני כמו פיקוח על קורסים, היה אחראי על עריכת הספרים הבסיסיים בברידג' ובארבע השנים האחרונות היה חלק ממשלחות של גיוס כוח אדם וקידום של פרוייקט הארגונים האידיאליים.

כריס עבר הכשרה רחבה מאוד במהלך שנותיו בארגון הימי, הן בצד הטכני והן בצד המנהלי והוא בהחלט מומחה בידע של סיינטולוגיה.

בין הסיבות שהביאו את כריס לעזוב את הסיינטולוגיה הוא מונה את הדברים הבאים: העוולות, האובססיה להרוויח כסף ללא תמורה, השחיתות ברמות הגבוהות ביותר של הארגון הימי, השינויים הגסים והבולטים של הטכנולוגיה, מערכות הצעדים הבלתי נסבלות והלא ישימות שהונחתו מלמעלה על סיינטולוגים במהלך 20 השנים האחרונות כל זה ועוד הרבה יותר.

לצערנו, כריס לא חולק איתנו את אותה גישה כלפי סיינטולוגיה ואינו מחשיב את עצמו עוד לסיינטולוג. צר לנו שהכנסייה תחת ניהולו של מיסקביג' הצליחה להרחיק סיינטולוגים נאמנים, לא רק מהארגון אלא אף מתורתו של רון האברד. כאשר אדם חווה בגידה כה קשה מצד הארגון שלמענו הקדיש את מרבית שנותיו ומלוא מרצו, התוצאה היא לעתים אכזבה מהנושא כולו והתרחקות.

ב-1 לפברואר 2015, כריס הוציא מכתב פתוח למנהיג כנסיית הסיינטולוגיה, דייויד מיסקביג'. המכתב מאוד ענייני ומפוכח וראינו לנכון לתרגמו עבורכם.

הרקע למכתב: ב- 25 בינואר 2015, בפסטיבל סאנדנס לסרטים בארה"ב, הוקרנה הצגת הבכורה לסרט דוקומנטרי בהפקת חברת הענק HBO. הסרט, אשר מבוסס על ספרו של לורנס רייט, נקרא "להגיע לקליר: סיינטולוגיה וכלא המחשבה" בויים על-ידי אלכס גיבני – במאי בעל מוניטין בתחומו. הסרט גרם "רעש" רב בתקשורת האמריקאית ואף הוזכר באתר Ynet של ידיעות אחרונות. מיותר לציין שההשלכות על תדמיתה של סיינטולוגיה מזיקות מתמיד.

את המכתב כריס העלה בסרטון הבא שתורגם עבורכם, הן בכתוביות והן בטקסט שמופיע בהמשך:

הסרטון המלא והמתורגם לעברית :

 

מסר פומבי למנהיג הסיינטולוגיה, דייויד מיסקביג'

דיוויד מיסקביג' היקר,

כשרון האברד נפטר באמצע שנות ה-80, לקחת שליטה על כנסיית הסיינטולגיה. אתה שולט בתנועה הזאת יותר זמן מאשר רון האברד ואין חולק על כך שהטבעת את החותם שלך בדרכים שהאברד לא יכול היה לצפות מראש. הרבה ממה שהאברד כתב ואמר צריך היה להשתנות. כי בוא נודה בזה, לא היו לו את כל התשובות והוא לא יכל לחזות את כל הדברים שהיו דרושים לסיינטולוגיה כדי להמשיך אל הנצח.

אבל בוא לא נתווכח על עניינו של רון האברד. במקום זה, בוא נדבר על המקום שסיינטולוגיה נמצאת בו עכשיו.

קבוצות מוגדרות לא רק על ידי היעדים והמטרות שלהן אלא גם על ידי מעשיהן. אני חושב שזה ברור כי הכוח לדבר בחופשיות, להאמין באופן חופשי ולחשוב באופן חופשי הם אבני היסוד של כל תנועה שמבקשת להביא חופש רוחני מלא לחבריה. זה בלתי אפשרי להגיע לרמה גבוהה של מודעות, אם נאסר על האדם או הוא מפסיק להביע את עצמו בחופשיות כדי לממש את הפוטנציאל שלו.

לסיינטולוגיה יש תקנון אשר קובע:  "כל בני האדם מכל גזע, צבע או אמונה, נבראו שווי זכויות". התקנון ממשיך ומציין, "לכל בני האדם זכויות, שלא ניתן לשלול אותן, לחשוב בחופשיות, לדבר בחופשיות ולכתוב בחופשיות את דעותיהם וכן להתנגד או להעיר או לכתוב על דעותיהם של אחרים."

תקנון זה הינו מסמך יסוד שנכתב זמן קצר לאחר הקמתה של כנסיית הסיינטולוגיה והוא אמור להיות הצהרה של אמונה לכל הסיינטולוגים וצריך להיות למעשה המהות לכל פעילותה.

אתה ואני יודעים שרון האברד שנא ביקורת וכך גם אתה. אבל אני חושב שאתה תגלה שאם היית בודק לשורש העניין את הביקורות השונות על סיינטולוגיה תגלה שבכמעט כל אחת מהן מדובר במחאה של סיינטולוגים שלא מקיימים אחר התקנון שלהם עצמם וזאת הפרה של מכתב המדיניות שמירת סיינטולוגיה בפעולה.

אתה ציינת שוב ושוב לאורך השנים שבראש סדר העדיפויות שלך עומדת הדאגה לכך שהעבודות של רון האברד ייושמו בהקפדה.

אז הנה העניין. אף אחד שמאמין בתקנון הזה וטוען שהוא מקפיד עליו לא יכול לאכוף באיזשהו אופן פרקטיקה הרסנית כמו "התנתקות" אשר דורשת שהמאמינים שלך יתרחקו ממשפחתם וחבריהם ללא שום סיבה אחרת מאשר למנוע מבני המשפחה והחברים להביע את דעתם.

אתה רואה, אני לא חושב שמישהו הבהיר לך את הנקודה הזאת באופן ממש ברור. אז תרשה לי לעשות את זה עכשיו: רק בגלל שאתה לא מסכים עם מישהו או לא אוהב את מה שהם אומרים, לא נותן לך את הזכות לפגוע בהם או לנהל קמפיין טרור נגדם או לנסות להרוס את חייהם.

זה לא משנה מה הם אומרים. לא משנה מהן הזכויות הניתנות לנו על ידי הממשלה, האנושות או על ידי אלוהים. גם אם אתה רוצה להתעלם מכל זה, על פי כתבי הקודש שלך, לכל אחד יש את הזכות להתבטא בחופשיות, לדבר באופן חופשי, לכתוב בחופשיות ולמתוח ביקורת על כל דבר שהוא רוצה בגלוי. אתה בהחלט מממש את הזכות הזאת פעמים רבות בשנה כאשר אתה עומד על הבמה ומציג את הטענות השערורייתיות ביותר שנשמעו על הטבע המזיק של פסיכיאטריה וממשלות העולם.

אם מישהו מפיץ שקרים על סיינטולוגיה, אז אתגר אותם בפומבי כדי להוכיח את זה. או אפילו יותר טוב – פשוט התעלם מהם והמשך הלאה. מה זה בכלל עניינך להתערב באמונות של אנשים שמעולם לא היו בסיינטולוגיה או שלא רוצים להיות חלק ממנה יותר? מאיפה עולה בדעתך שיש לך את הזכות להטריד, לארוב ולהרוס אנשים בגלל שהם לא מסכימים איתך?

אבל תן לי להגיע לנקודה האמיתית, מר מיסקביג'. אתה מבין, אתה נמצא בעמדת כוח ואני רוצה בעצם לפנות לאנושיות שבך.

יש בכוחך לשנות את סיינטולוגיה לטובה.

לשקם את המשפחות והחברויות שנהרסו.

לאפשר למאמינים שלך חופש מחשבה אמיתי וחופש דיבור אמיתי.

לאפשר לסיינטולוגים לחיות את חייהם ללא הפרעה או חוקים שרירותיים על מה היא התנהגות טובה או רעה. הם יודעים מה נכון ומה לא נכון. הם לא זקוקים לקציני אתיקה שיכתיבו להם אם מי הם יכולים או לא יכולים להיות בקשר, או כמה כסף הם צריכים לשלם כדי לפצות על הנזק הדמיוני שהם ביצעו נגדך ונגד סיינטולוגיה.

יש בכוחך להחזיר את התדמית הציבורית של סיינטולוגיה למשהו הגון וישר. אם סיינטולוגיה היא משהו טוב או רע זה באמת רק עניין של דעה. אבל יושר, הגינות וחמלה אנושית הם לא. אלו אמות המידה באמצעותן העולם מודד כל דת. ועד כה, סיינטולוגיה אינה מצליחה לעמוד באף אחת מהבטחותיה.

אתה יכול לשנות את מהלך התנועה דתית הזאת אם אתה תבחר בכך.

העולם צופה בך לוקח את הרכבת הזאת ממש מעל המצוק. נכון לעכשיו, בגלל מה שעשית סיינטולוגיה נחשבת בצדק לכת מסוכנת שעניינה היחידי הוא להונות אנשים ולגזול את כספם. זה לא היה צריך להיות ככה וזה לא צריך להישאר ככה. אתה יכול לעשות משהו כדי לשנות את זה.

האם אתה רוצה שהמורשת שלך תהיה של רודן בעל חשיבות עצמית מנופחת, דיקטטור אדיש שבשמחה הרס את חייהם של אנשים לשם השעשוע החולני שלו? האם אתה רוצה להיזכר כפסיכופת אלים ונרקיסיסט שהביא את המאמינים שלו עד לנקודה של פשיטת רגל והתאבדות בגלל החמדנות ותאוות הבצע שלך?  זה מה שהעולם חושב עליך, אם הם חושבים עליך בכלל.

ייתכן שהדברים האלה אינם האמת. אולי לא עשית את כל הדברים האלימים והנוראים שמלעיזיך טוענים שעשית. עד עכשיו, לא סיפקת כל ראיות משכנעות על חפותך ואפילו לא הגנת על עצמך באופן פומבי נגד הטענות שהועלו נגדך. אתה מסרב להתראיין או לצאת מהעולם הסגור והקטן שלך. אפילו לא להשיב על הטענות של מתנגדיך בבית משפט או בתצהיר פתוח. זה נראה כאילו שאתה מפחד להיראות או להישמע בפני כל אחד אחר חוץ מאשר סיינטולוגים.

אם אתה חושב שזה לא משפיע על חברי התנועה שלך וגורם לך לאבד מהם כל יום ויום, אז אתה צריך לרדת ממגדל השן שלך ובעצם ללכת להסתכל על מה שעשית.

זה לא מאוחר מכדי לשקם את האמונה של חברי התנועה שלך ושל העולם בכלל. אתה יכול להיות השינוי אשר ישקם חיים שבורים ובתים הרוסים. זאת דרך ארוכה וקשה ולא אחת שהייתי טורח ללכת בה. אבל אם אתה באמת רוצה לראות את סיינטולוגיה ממשיכה אל העתיד, אתה צריך לשנות את דרכיך ואתה צריך לנקוט בפעולה קיצונית כדי לשנות את הדרך בה ארגון הסיינטולוגיה מנהל את עצמו.

אין לי תכנית אב בשבילך, אבל אני אגיד לך מאיפה להתחיל. אם תבטל את מדיניות ההתנתקות עכשיו, אתה תשנה את פניה של סיינטולוגיה בין לילה לטובה.

אם היית מפרק את המשרד לעניינים מיוחדים ועושה רפורמה במערכת המשפט הפנימית של הכנסייה שלך, באופן שהמערכת באמת היתה פועלת עבור הטוב המירבי למספר הגדול ביותר של אנשים, אז אולי יש לסיינטולוגיה סיכוי לשרוד בעתיד.

כפי שזה מתנהל עכשיו, אתה גרמת בוודאות לכך שסיינטולוגיה לא תישאר עוד הרבה זמן בעולם הזה.

הכל תלוי בך מר מיסקביג'.

תודה על הצפייה.

 

%d בלוגרים אהבו את זה: