אוג 15 2013

דייוויד מיסקביג' – חברים ומקורבים מפוחדים או חולים

מייק רינדר היה חבר ארגון ימי במשך 34 שנים והגיע לעמדות מאוד בכירות. הוא היה המנהל הבכיר של המשרד לעניינים מיוחדים הבינ"ל והיה הדובר של כנסיית הסיינטולוגיה עד שעזב בשנת 2007.

להלן תרגום של מאמר שפורסם לאחרונה בבלוג שלודייוויד מיסקביג' – חברים ומקורבים מפוחדים או חולים

רון האברד דן באריכות במאפיינים של האדם המדכא או בשמו הנוסף, האישיות האנטי-חברתית. עוד ב-1953 הוא כתב את עלון האודיטור המקצועי מס' 13  "על ההתנהגות האנושית". זאת היתה רק הקדמה לעבודת קודיפיקציה (עריכה מסודרת של חוקים וכללים) מורחבת שרון עשה בנושא בשנות הששים. מעניין לקרוא מה כתבו משכילים אחרים בנושא ההתנהגות האנושית. אחד הספרים המעניינים בנושא, "הסוציופט מהדלת השכנה", נכתב על-ידי מרטה סטאוט, פסיכולוגית קלינית ידועה. האבחנות שלה, שהן מאוד דומות לאלה של רון האברד – על-אף שהן מגיעות מרקע כה שונה – מאשרות את דיוקם של הנתונים.

בפרסום זה נתרכז באחת התכונות מתוך המאפיינים של האישיות האנטי חברתית המתוארת במכתב מדיניות של האברד מ-1966 "האישיות האנטי-חברתית האנטי-סיינטולוג".

"5. סביב אדם כזה אנו מוצאים מקורבים או חברים מפוחדים או חולים, אשר גם אם לא נדחפו מעבר לסף הטירוף ממש, עדיין מתנהגים באופן 'צולע' בחייהם, כושלים, אינם מצליחים."

נזכרתי בזה בגלל הבלגאן האחרון  בתקשורת האמריקאית בקשר למצבה ומעשיה של שלי מיסקביג'.

אין לי ספק ששלי מיסקביג' לא נמצאת בסכנה פיזית. אבל מדובר באישיות שהיתה דמות ציבורית, שעמדה לצד בעלה 24 שעות ביממה, בכל פגישה, בכל אירוע, בכל צילום, "נעלמה" מעיני הציבור. היא עכשיו "מתקשרת" דרך עורכי דין. היא נחבאת מעיני הציבור. היא הפכה לעוד אחת מהמקורבים המפוחדים שלו. מוחבאת או מתחבאת ולא יכולה או לא רוצה לדבר בשם עצמה.

אך אם אישתו היא כעת "נעדרת" מה עם אלה המקורבים ביותר אליו?

מיסקביג' נהג להופיע בציבור (באירועים הבינלאומיים שלו") יחד עם היבר ג'נץ, ריי מיטהוף, נורמן סטארקי, גיליום לסבר, מארק יגר ואחרים שהיו דמויות ותיקות ובולטות בהנהלת הכנסייה. למעשה, עד שנת 2005 בערך, מיסקביג' מילא את התפקיד של מנחה אשר הציג את הדוברים האחרים. הוא שנא את זה. זה היה תפקיד שהוא בחר למלא, אבל לעתים קרובות הוא התלונן במרירות שהוא השאיל את האמינות שלו לאנשים שהיו במעמד נמוך ממנו. ובאופן מדורג הוא התחיל לסלק את כל האחרים מהאירועים האלה.

היום, גיליום לסבר, כחוש וחולני, מובל החוצה פעם בשנה להציג את פרסי משחק יום ההולדת (עבור מיסקביג' זה מתחת לרמה שלו – הוא מסרב לעשות את זה. הוא לא יכול לסבול את הנחיתות של לתת פרס למיסיון). פרט לכך, גיליום מתחבא (או יותר נכון, מוחבא). אבל אם תשאלו את הכנסייה, הוא עדיין "המנכ"ל הבינלאומי" – העמדה הניהולית הגבוהה ביותר בסיינטולוגיה.

היבר ג'נץ הופיע בציבור רק פעם אחת בכמה שנים האחרונות כשהובל בבושת פנים להשתתף בהלוויה של בנו היחיד. הוא הובא על-ידי "מטפלים", שהה מינימום של זמן ואז הוברח משם במהירות. היבר היה במשך הרבה שנים הפנים הציבוריות של סיינטולוגיה ותמיד היה נקודת המגע העיקרית בין סיינטולוגיה לדתות אחרות. בעוד שהכנסייה הפכה ליותר ויותר מבודדת והורחקה מפעילויות בין-דתיות, אף אחד לא מילא את מקומו של היבר. כתוצאה מכך, מספר גדל והולך של חוקרים אקדמאים מטילים ספק בלגיטימיות של הכנסייה.

ריי מיטהוף, שאמור להיות מפקח המקרים הבכיר הבינ"ל לא נראה בציבור שנים. אם תשאל את הכנסייה, הם קרוב לודאי יגידו שהוא "מפקח המקרים הבכיר הבינלאומי" למרות שהוא הורחק מתפקידו והוכנס ל"בור" על-ידי מיסקביג' לפני כעשר שנים. אבל אין שום מפקח מקרים בכיר אחר. כשמיסקביג' מכריז על "ההתפתחות הטכנולוגית הגדולה ביותר בהיסטוריה של סיינטולוגיה" – עידן הזהב של הטכנולוגיה II וסופר פאוור – איפה מפקח המקרים הבכיר הבינ"ל? אף אחד לא הבחין במוזרות שהתפקיד הטכני הבכיר ביותר בסיינטולוגיה לא נראה בשום מקום עם כל החידושים הטכניים האלה? מיסקביג' מביא מפקחי מקרים מכל ארגון בעולם ואין מפקח מקרים בכיר בינ"ל. שימו לב שריי מיטהוף הוא מפקח מקרים דרגה XII והיה האודיטור האחרון של רון האברד. אי אפשר לומר זאת על מיסקביג'.

מארק יגר, היו"ר הידוע האחרון של "ועדת כלב השמירה" (WDC) והמפקד של ארגון השליחים הבינ"ל של הקומודור (CMO Int) לא נראה לפחות 5 שנים. גם הוא הוכשר באופן אישי על-ידי רון האברד בניהול הכנסייה ובביצוע הערכות. הוא מוחבא או מתחבא.

היציאה האחרונה לציבור של נורמן סטארקי היתה בחתונה של תום קרוז ב-2006, שם הוא השתכר והתנגש בברוק שילדס… סטארקי היה המוציא לפועל של רון האברד בתחום הנכסים. הוא היה הראש של Author Services. וכעת הוא עוד אחד מהבלתי נראים.

ראש ה-IAS לאורך שנים, ג'אנט מק'לאפלין, הועברה מתפקידה על-ידי מיסקביג' ב-2006. הוא שם אותה ב"בור" ולבסוף היא עזבה את הארגון הימי. אף אחד לא מילא את מקומה. אין יותר "מסר מנשיאת ה-IASA" במגזין Impact של ה-IAS.

ראס בלין, ראש הכנסייה לטכנולוגיה רוחנית נכנס ל"בור" בהוראת מיסקביג' ב-2006. הוא האדם שניתנה לו הסמכות לקחת מ-RTC את עמדת הכוח שלו. במקום זה, הוא נכנס ל"בור" ונעלם. הוא ניסה לנטוש ב-2007 אבל נתפס. עד כמה שידוע, התפקיד האחרון שלו הוא "דירקטור הכספים הבינלאומי" בכנסיית הסיינטולוגיה הבינ"ל – תפקיד חסר משמעות בימינו מכיוון שכל ההחלטות הכספיות מתבצעות על-ידי מיסקביג'. בלין הוא איש חשבונאות מהולל.

שום סקטור בסיינטולוגיה לא חמק מ"פעולת ההעלמה" של מיסקביג'. רנה וויינברג ולורי זורן, שתי הדמויות הותיקות והיציבות שהיו הפנים של ABLE נעלמו ונשלחו ל"בור" ולעולם לא חזרו אל פני השטח. היום, אין אף דמות מוכרת בסקטור של ABLE חוץ מאלפרד ג'ונסון, הכומר הבפטיסט.

וכמובן, תומי וג'סיקה דייוויס עזבו את הארגון הימי אחרי שהיה כמה שנים תחת הפיקוד הישיר של מיסקביג'. עכשיו הם מתחבאים. כך גם אשת הגרזן שלו והאחראית על האירגונים האידיאליים, אנג'י בלאנקנשיפ. וגם האחראי על WISE גרג יוגס. ודבי קוק. ובל נשכח את מרטי רת'באן, אימי סקובי, דלייר האדלי, מארק האדלי, ג'ון ברוסו, ג'ף הוקינס, אנוכי ועוד רבים, רבים אחרים.

הרשימה מתארכת.

המקורבים האלה בהחלט מפוחדים.

גיליום נראה חולה והאחרים לגמרי בלתי נראים.

ומה עם המשפחה הקרובה של מיסקביג'?

אישתו שלי כבר חסרת אישיות.

אמא שלו, לורטה, שאליה הוא התייחס בבוז מאחורי גבה, נפטרה לפני מספר שנים.

חמתו התאבדה אחרי ששמו אותה על הכוונת מכיוון שהיא הצטרפה לקבוצה של דיוויד מאיו.

חמו נפטר.

אחיו רוני וגיסתו בטי עזבו את הארגון הימי בשנת 2000 אחרי שלא יכלו לסבול יותר את ההתעללויות שלו. מיסקביג' אמר לאחיו שאם הוא ישאר בארגון הימי, יתגרש מאישתו ויתן לה לעזוב, הוא יקבל 100,000$. רוני סרב להצעה.

הבת של רוני ובטי, ג'ינה, כתבה רב-מכר על החיים בארגון הימי עם "דוד דייב" וזה לא היה נחמד. היא לא חולה או מפוחדת – היא הצליחה לצאת מזה ולהגיד את מה שבליבה.

אבא של דיוויד, רון, ואישתו בקי נטשו את הארגון הימי לפני כמה שנים. הוא באמצע שנות השבעים שלו, ללא כסף, ללא ביטוח בריאות וללא הצעות עבודה ריאליות. לבן שלו יש משאבים כספיים בלתי מוגבלים אבל הוא לא יעזור לו.

אחותו התאומה של מיסקביג' נעצרה לאחרונה על החזקת מריחואנה.

האדם היחיד מהמשפחה הקרובה שלו שלא ברח ממנו וממה שהוא מייצג היא אחותו הצעירה לורי.

אז למה אף אחד לא חוקר את זה. או אפילו מבחין בזה?

כי הם פוחדים להסתכל. הם פוחדים לשאול מהחשש שהם ישלחו לבדיקת ביטחון, "יאבדו את הנצח שלהם" (לא באמת משהו שאפשר לקחת מהם), יאבדו את האהובים שלהם, את העבודה או החברים. זה חלק מהעניין. אבל מרטה סטאוט נותנת אבחנה נוספת אחרי 40 שנה של מחקר על סוציופטים בחברה. היא קובעת שהסוציופט (אדם נטול מצפון) מונה כ-4% מהאוכלוסיה. היא מציינת את העובדה ש-96% האנשים בעלי המצפון מתקשים מאוד להאמין שהסוציופטים עושים את מה שהם עושים בגלל שעבור בעלי המצפון זה בלתי נתפס. במונחים של האברד זה נקרא "סבירות מדכאת".

אלא-אם-כן לפעולות של הסוציופט יש השפעה ישירה ונוראית עליך, רוב האנשים אינם מסוגלים להבין את העומקים אליהם שוקעת האישיות האנטי-חברתית. האישיות הזאת תהרוס את חייהם של הסובבים אותה עם חיוך מקסים על פניה.

הסוציופטים גלויים לעין אך אינם נראים. הם פועלים במצח נחושה ביודעם שהרוב המכריע לעולם לא יחקור את מעשיהם.

הטירוף האמיתי הוא שסיינטולוגים אמורים להיות מומחים בהתנהגות אנושית. והם בהחלט למדו הרבה יותר מהאדם הממוצע על הנושא של סוציופטים/ אנשים אנטי-חברתיים. והם אמורים להיות מסוגלים לחשוב עבור עצמם יותר ויותר עם התקדמותם.

כמו הסוציופטית שמתוארת בספרה של סטאוט אשר שיטתה באנשים במשך 30 שנה – כולל חברים שלה, שללא ספק היו משכילים בנושא של סוציופטים – למנהיג של הכנסייה יש למעשה עמדת סמכות ייחודית שממנה הוא יכול להמשיך בהרס בזמן שהוא משכנע את הסובבים אותו שהוא פועל  למעשה לטובתם ועושה עבודה נהדרת בכך.

במוקדם או במאוחר, לאחר שייגרם מספיק הרס, אפילו העיוורים יראו את האור.

%d בלוגרים אהבו את זה: